Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polacy odkryli bogato wyposażony, egipski grób sprzed niemal

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> EGIPT
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drPajChiWo
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo

PostWysłany: Sob 20:55, 06 Paź 2007    Temat postu: Polacy odkryli bogato wyposażony, egipski grób sprzed niemal

Polacy odkryli bogato wyposażony, egipski grób sprzed niemal 5 tys. lat

Bogato wyposażony grób sprzed około 4,9 tys. lat oraz kolejny browar odkryli polscy archeolodzy w Egipcie, w północno-wschodniej delcie Nilu - informuje prof. Krzysztof Ciałowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Już od niemal 10 lat polscy archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii UJ oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prowadzą wspólnie prace w Tell el-Farcha. Ciałowicz kieruje tymi badaniami razem z dr Markiem Chłodnickim z Poznania.

Na stanowisku, którego nazwę tłumaczy się jako Wzgórze Kurczaka, znajdują się pozostałości osady z czwartego tysiąclecia p.n.e. - z samych początków państwa faraonów.

"To jedno z najważniejszych stanowisk z początku państwa egipskiego. Ciągle nas zaskakuje" - mówi prof. Ciałowicz. W 2006 r. sensacją było znalezienie na tym stanowisku dwóch mniej więcej półmetrowej wielkości złotych figurek, przedstawiających władcę i jego syna, oraz depozytu figurek drewnianych.

W tym roku archeolodzy kontynuowali prace w części osadniczej i na cmentarzysku Tell el-Farcha. "Natrafiliśmy na dalszą część depozytu" - informuje prof. Ciałowicz.

Są to kolejne figurki z kości, pojawiły się też ciekawe przedmioty, jak np. kamienna łyżeczka z rękojeścią w kształcie krokodyla. Naukowcy nie mają pewności, ale podejrzewają, że były to wota składane bóstwu lub władcy. Zabytki datuje się na sam początek państwa egipskiego, około 3 tys. lat p.n.e.

Dotychczas w Tell el-Farcha odkryto też najstarsze egipskie centrum browarnicze. W tegorocznym sezonie naukowcy znaleźli tam kolejny browar. "Wygląda na to, że produkcja piwa, która rozpoczęła się ok. połowy czwartego tysiąclecia, była tam dość mocno zaawansowana" - podkreśla archeolog.

Tell el-Farcha to także cmentarzysko. Polacy przebadali tam kilkanaście tradycyjnie wyposażonych grobów. Najciekawszy z nich pochodzi z początku drugiej dynastii (około 2,9 tys. lat p.n.e). Był przykryty potężną nadbudową ceglaną i był stosunkowo duży - mierzył dziewięć na prawie osiem metrów.

"Znaleźliśmy w nim ponad 50 naczyń glinianych, 30 naczyń kamiennych, harpuny miedziane i biżuterię. To bardzo bogaty grób, jak na początki państwa egipskiego" - opowiada prof. Ciałowicz.

Profesor sugeruje, że w grobie pochowano kogoś należącego do ówczesnej elity. "Wnioskując na podstawie obecności harpunów, zapewne miał coś wspólnego z rybołówstwem, sądząc po naczyniach - również handlem. Była to osoba, która zajmowała się po trosze wszystkim" - spekuluje badacz.


PAP - Nauka w Polsce, Anna Ślązak


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> EGIPT Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin