Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polscy archeolodzy zrekonstruują akademię w Aleksandrii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> EGIPT
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drPajChiWo
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo

PostWysłany: Sob 19:08, 06 Paź 2007    Temat postu: Polscy archeolodzy zrekonstruują akademię w Aleksandrii

Polscy archeolodzy zrekonstruują akademię w Aleksandrii

Odsłonięciem trzech sal wykładowych antycznej akademii w Aleksandrii polscy archeolodzy dokończyli prace na terenie tej słynnej niegdyś uczelni - informuje kierujący misją Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Aleksandrii dr Grzegorz Majcherek. Archeolodzy zamierzają zrekonstruować akademię, tak aby mogli ją obejrzeć zwiedzający.

Prawie dwa lata temu polsko polsko-egipska misja badawcza odnalazła w Aleksandrii pochodzące z okresu późnego antyku (V-VI w. n.e.) pozostałości najstarszego znanego uniwersytetu. Archeologom udało się wtedy odkopać trzynaście audytoriów. Odkrycie uznano za światową rewelację, gdyż była to pierwsza odnaleziona uczelnia w rejonie śródziemnomorskim. Prace kontynuowano.

"Na rozległy kompleks składa się 20 audytoriów, wzniesionych wzdłuż kolumnady o długości ok. 180 m" - wyjaśnia dr Majcherek. Według badaczy, sale mogły pomieścić łącznie kilkuset studentów. Odkopane audytoria są prostokątnymi pomieszczeniami o wymiarach ok. 6 na 11 metrów z trzema rzędami ław, ułożonymi wzdłuż ścian na kształt litery U. Jedna z sal jest zakończona półkolistą apsydą, w której znajdowały się dodatkowe, podwyższone ławy dla wykładowcy.

Jak tłumaczy dr Majcherek, u schyłku antyku, w VII wieku n.e., obszar ten został opuszczony i splądrowany, budynki częściowo rozebrane, a miejsce to przekształcono w cmentarzysko. "W czasie kopania grobów rozebrano nie tylko duże partie murów, ale i ław" - dodaje archeolog. Dlatego część ocalałych audytoriów nie przetrwała w dobrym stanie.

Majcherek zapowiada, że po zakończeniu konserwacji ruin polska ekipa przystąpi do rekonstrukcji dawnej uczelni i udostępni ją zwiedzającym.

Starożytne akademie znane były także z Aten, Rzymu i Konstantynopola, niestety nigdy nie udało się ich odnaleźć. Aż do czasu odkryć w Aleksandrii cała wiedza o antycznych akademiach pochodziła jedynie z analizy antycznych źródeł pisanych.


PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> EGIPT Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin