drPajChiWo
Administrator
Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo
|
Wysłany: Sob 20:59, 06 Paź 2007 Temat postu: Polskie sukcesy nad Nilem |
|
|
Polskie sukcesy nad Nilem
W ciągu ostatniego roku polscy archeolodzy zanotowali na swoim koncie wiele bardzo interesujących odkryć. "Odsłaniają one nieznane dotąd karty dziejów starożytnego Egiptu i Sudanu" – podkreśla prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. Nad Nilem działa kilkanaście polskich misji badawczych. Wielu naszych badaczy bierze udział także w innych misjach, m.in. w Gizie, Karnaku i Elefantynie.
„Ostatni sezon nad Nilem przyniósł mnóstwo wspaniałych niespodzianek” – mówi prof. Myśliwiec, kierujący polską misją w egipskiej Sakkarze.
Dla wyjaśnienia najwcześniejszych dziejów Egiptu wielkie znaczenie mają niedawne odkrycia w Tell el-Farcha, dokonane przez archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. "Zachowane zabytki rzucają nowe światło na początki Egiptu. Wskazują, że mamy do czynienia z centrum kultowym o dużej randze z okresu jednoczenia się państwa na przełomie III i IV tysiąclecia p.n.e.” - wyjaśnia prof. Myśliwiec.
Dziełem wspomnianej ekspedycji jest odnalezienie niezwykle cennego znaleziska - dwóch półmetrowej wysokości złotych figurek stojących mężczyzn oraz rytualnych noży krzemiennych sprzed 5 tysięcy lat.
Wśród innych wielkich odkryć tego roku prof. Myśliwiec wymienia badania w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, m.in. odnalezienie tam grobowca wezyra z czasów XXV dynastii (VIII-VII w.p.n.e). „Po wykopaliskach w tej świątyni możemy się jeszcze spodziewać w najbliższym czasie wielu nowych odkryć” – dodaje naukowiec.
Polscy archeolodzy wnoszą też duży wkład w badanie późniejszych dziejów Egiptu, np. okresu ptolemejskiego i rzymskiego. „W tej chwili możemy bez wahania powiedzieć, że pomieszczenia odsłonięte przez polską misję w Aleksandrii były częścią najstarszej znanej uczelni na świecie. Wierzę, że w trakcie dalszych wykopalisk uda się znaleźć przedmioty, które pozwolą określić funkcje poszczególnych sal” – mówi.
Archeologicznymi newsami ostatnich miesięcy było też odnalezienie przez polskich archeologów 13 złotych arabskich monet oraz sztancy do ich produkcji z X wieku w klasztorze w miejscowości Naqlun w oazie Fajum oraz natrafienie na trzy koptyjskie księgi w klasztorze Sheikh abd el Gourna koło Luksoru w górnym Egipcie.
9 czerwca czołówka polskich archeologów spotkała się w Warszawie na sympozjum naukowym „Polacy nad Nilem”. Przypomniano o wszystkich głośnych i mniej znanych wykopaliskach, gdzie pracują Polacy. Nie zapomniano wspomnieć o Polakach pracujących w kilkunastu innych ekipach zagranicznych, m.in. w Sudanie.
„Odkrywane stopniowo w Sudanie budowle sakralne są znakomitym przykładem, jak tradycja pogańska łączyła się z chrześcijańską” – zauważa prof. Myśliwiec.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
Post został pochwalony 0 razy
|
|