Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polskie sukcesy nad Nilem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> EGIPT
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drPajChiWo
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo

PostWysłany: Sob 20:59, 06 Paź 2007    Temat postu: Polskie sukcesy nad Nilem

Polskie sukcesy nad Nilem

W ciągu ostatniego roku polscy archeolodzy zanotowali na swoim koncie wiele bardzo interesujących odkryć. "Odsłaniają one nieznane dotąd karty dziejów starożytnego Egiptu i Sudanu" – podkreśla prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. Nad Nilem działa kilkanaście polskich misji badawczych. Wielu naszych badaczy bierze udział także w innych misjach, m.in. w Gizie, Karnaku i Elefantynie.

„Ostatni sezon nad Nilem przyniósł mnóstwo wspaniałych niespodzianek” – mówi prof. Myśliwiec, kierujący polską misją w egipskiej Sakkarze.
Dla wyjaśnienia najwcześniejszych dziejów Egiptu wielkie znaczenie mają niedawne odkrycia w Tell el-Farcha, dokonane przez archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. "Zachowane zabytki rzucają nowe światło na początki Egiptu. Wskazują, że mamy do czynienia z centrum kultowym o dużej randze z okresu jednoczenia się państwa na przełomie III i IV tysiąclecia p.n.e.” - wyjaśnia prof. Myśliwiec.

Dziełem wspomnianej ekspedycji jest odnalezienie niezwykle cennego znaleziska - dwóch półmetrowej wysokości złotych figurek stojących mężczyzn oraz rytualnych noży krzemiennych sprzed 5 tysięcy lat.

Wśród innych wielkich odkryć tego roku prof. Myśliwiec wymienia badania w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, m.in. odnalezienie tam grobowca wezyra z czasów XXV dynastii (VIII-VII w.p.n.e). „Po wykopaliskach w tej świątyni możemy się jeszcze spodziewać w najbliższym czasie wielu nowych odkryć” – dodaje naukowiec.

Polscy archeolodzy wnoszą też duży wkład w badanie późniejszych dziejów Egiptu, np. okresu ptolemejskiego i rzymskiego. „W tej chwili możemy bez wahania powiedzieć, że pomieszczenia odsłonięte przez polską misję w Aleksandrii były częścią najstarszej znanej uczelni na świecie. Wierzę, że w trakcie dalszych wykopalisk uda się znaleźć przedmioty, które pozwolą określić funkcje poszczególnych sal” – mówi.

Archeologicznymi newsami ostatnich miesięcy było też odnalezienie przez polskich archeologów 13 złotych arabskich monet oraz sztancy do ich produkcji z X wieku w klasztorze w miejscowości Naqlun w oazie Fajum oraz natrafienie na trzy koptyjskie księgi w klasztorze Sheikh abd el Gourna koło Luksoru w górnym Egipcie.

9 czerwca czołówka polskich archeologów spotkała się w Warszawie na sympozjum naukowym „Polacy nad Nilem”. Przypomniano o wszystkich głośnych i mniej znanych wykopaliskach, gdzie pracują Polacy. Nie zapomniano wspomnieć o Polakach pracujących w kilkunastu innych ekipach zagranicznych, m.in. w Sudanie.

„Odkrywane stopniowo w Sudanie budowle sakralne są znakomitym przykładem, jak tradycja pogańska łączyła się z chrześcijańską” – zauważa prof. Myśliwiec.


PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> EGIPT Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin