drPajChiWo
Administrator
Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo
|
Wysłany: Sob 20:14, 06 Paź 2007 Temat postu: Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Gwatemali |
|
|
Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Gwatemali
Niezwykłego odkrycia dokonali polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracujący w Gwatemali, w ośrodku kultury Majów o nazwie Nakum. W jednej z piramid natrafili na nie obrabowany grobowiec królewski – informuje dr Jarosław Źrałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to pierwszy grobowiec królewski znaleziony w Nakum. "Odkrycie nie obrabowanych grobów królewskich Majów to prawdziwa rzadkość, ponieważ dziesiątki lat wiele stanowisk tej kultury było systematycznie plądrowanych przez rabusiów w poszukiwaniu grobów i innych depozytów ofiarnych" – podkreśla archeolog.
Oprócz fragmentarycznie zachowanego szkieletu grobowiec zawierał kilka naczyń (w tym pięknie malowaną misę przedstawiającą tancerza w bogatym stroju), kilkaset paciorków z jadeitu, nefrytu, kości i muszli tworzących naszyjniki, bransolety i inne ozdoby, kilka zausznic jadeitowych, pierścień z muszli i wiele innych zabytków.
W okolicy klatki piersiowej zmarłego spoczywał jadeitowy pektorał (emblemat władzy) pokryty rytym wyobrażeniem twarzy władcy oraz tekstem hieroglificznym, który stanowi niezwykle ważne źródło informacji dla poznania dziejów Majów.
Ze wstępnej analizy tekstu pokrywającego pektorał wiadomo, że wśród hieroglifów znajduje się tytuł królewski.
Jest to pierwszy grobowiec królewski, na który natrafiono w Nakum. Datowano go na przełom VII i VIII wieku n.e., a więc na czasy bujnego rozkwitu cywilizacji Majów. Wiadomo jednak, że pektorał spoczywający na piersi zmarłego jest o kilka stuleci starszy i był przypuszczalnie przechowywany przez członków rodziny królewskiej jako ważna pamiątka rodowa.
Nad grobowcem polscy archeolodzy natrafili również na dwa depozyty ofiarne, na które łącznie składały się trzy naczynia i podłużna rurka z jadeitu rytualnie przełamana przez Majów. Jedno z naczyń zawierało niezwykle rzadkie zabytki: trzy pierścienie pokryte wizerunkami ludzkich twarzy i osiem paciorków z jadeitu.
Projekt Archeologiczny Nakum prowadzony jest przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierowany przez mgr Wiesława Koszkula i dr Jarosława Źrałkę.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
Post został pochwalony 0 razy
|
|