Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Irak - niebezpieczny raj kusi archeologów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> MEZOPOTAMIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drPajChiWo
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo

PostWysłany: Sob 19:29, 06 Paź 2007    Temat postu: Irak - niebezpieczny raj kusi archeologów

Irak - niebezpieczny raj kusi archeologów

Kolebka kilku cywilizacji - Irak - mógłby być dla archeologów wymarzonym miejscem pracy. W samej tylko prowincji Diwanija, gdzie stacjonuje dowodzona przez Polaków Wielonarodowa Dywizja Centrum-Południe, jest ponad 500 stanowisk archeologicznych, głównie ruiny miast pochodzących sprzed 4000 roku p.n.e.
Na przeszkodzie staje jednak zagrożenie ze strony terrorystów i zwykłych przestępców. Poza tym brakuje irackich uczelni i naukowców wykładających archeologię. W całym Iraku są tylko dwa czynne stanowiska archeologiczne - jedno w miejscowości Marad w prowincji Diwanija, a drugie w Kurdystanie.

W delcie Tygrysu i Eufratu, gdzie przed ponad pięcioma tysiącami lat rozwinęła się Mezopotamia, uznana za kolebkę cywilizacji, gdzie potem żyli Sumerowie, niszczeje dziś wiele nie zabezpieczonych, bezcennych ruin.

Jak podkreśla dr Ali Abbas, archeolog z uniwersytetu w Diwanii (jednego z trzech w Iraku kształcących w tym kierunku), prowadzenie wykopalisk może dziś stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Stanowisko w Maradzie chroni iracka straż archeologiczna. Nie ma jednak gwarancji, że cenne znaleziska nie padną łupem złodziei, a w końcu - handlarzy z czarnego rynku. Z tego procederu czerpią oni wielkie zyski. "Staram się, by nikt nie wiedział, co znalazłem" - mówi dr Abbas.

Irackim archeologom pozostają więc tylko zagraniczne staże i wzbogacanie wiedzy poprzez czytanie cudzych publikacji naukowych.

Teraz ich kształcenie w Diwanii będzie się jednak odbywało w lepszych warunkach. Uniwersytecka katedra archeologii otrzymała bowiem od polskich żołnierzy sprzęt, stanowiący kompleksowe wyposażenie sali wykładowej.

Dowódca grupy CIMIC, zajmującej się w dywizji współpracą cywilno-wojskową, ppłk Cezary Kiszkowiak wylicza: ławki, sprzęt komputerowy z internetem oraz teodolit - kosztowny przyrząd pomiarowy przydatny na wykopaliskach. Dowództwo dywizji podkreśla, że jest to kolejna forma polskiej pomocy udzielonej na rzecz ochrony irackich dóbr kultury oraz rozwoju edukacji.

W ramach wcześniejszych projektów, polscy żołnierze pomagali także irackiej policji archeologicznej, którą wyposażyli w sprzęt konieczny do ochrony zabytków, m.in. w samochody dla patroli, kontenery mieszkalne dla naukowców i strażników oraz środki łączności.

Polscy archeolodzy sporządzili także dokumentację stanowisk archeologicznych. Od początku misji w Iraku, wspólnie ze specjalistami pozostałych kontyngentów tworzących wielonarodową dywizję, udało się opracować kilkadziesiąt projektów na rzecz ochrony irackich dóbr kultury.
PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Tumidalski


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> MEZOPOTAMIA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin