Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna
->
EGIPT
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ
----------------
Sekretariat
Forum dla kandydatów na studia
USOS i rejestracja
Sesja
Artykuły
Ważne wydarzenia
Pozostałe
Linki i ważne adresy
Koło Naukowe PSC
Samorząd Studentów na Wydziale Filozoficznym UJ
ERASMUS, stypendia, konferencje i wyjazdy zagraniczne
Ogłoszenia
Spojrzenie w przeszłość
Kosz
KN
Cywilizacje - miejsce na dyskusje o zainteresowaniach
----------------
KULTURY PREHISTORYCZNE
AFRYKA
EGIPT
MEZOPOTAMIA
IRAN (PERSJA)
INDIE
CHINY i DALEKI WSCHóD
MEZOAMERYKA
CYWILIZACJE ANDYJSKIE
CYWILIZACJA ISLAMU/ARABSKA
IZRAEL
CYWILIZACJA KLASYCZNA (śródziemnomorska)
EUROPA
CYWILIZACJA ZACHODU
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
drPajChiWo
Wysłany: Sob 19:12, 06 Paź 2007
Temat postu: Polscy archeolodzy będą badać skalne rysunki w egipskiej oaz
Polscy archeolodzy będą badać skalne rysunki w egipskiej oazie Dakhla
W lutym i marcu polscy archeolodzy będą prowadzić badania starożytnych malowideł i rytów skalnych w oazie Dakhla w Egipcie. W oazie porozcinanej skalnymi wąwozami znajduje się jedno z największych skupisk rysunków skalnych we wschodniej Saharze z okresu od VIII tysiąclecia p.n.e aż do czasów egipskiego Starego Państwa.
Wyprawa poznańskich archeologów pod kierownictwem prof. Michała Kobusiewicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN kontynuować będzie badania rysunków zapoczątkowane przez zmarłego niedawno prof. Lecha Krzyżaniaka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Rysunki, których w oazie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy, przedstawiają różne motywy - zwierzęta domowe (krowy i osły) oraz dzikie (m.in. antylopy i żyrafy). Są także sceny pasterskie i myśliwskie oraz wizerunki bóstw. W VIII tysiącleciu p.n.e Sahara nie była jeszcze pustynią. Było to środowisko sawanny.
"Powtarza się motyw polowań na żyrafy, które chwytano na lasso. Te sceny myśliwskie występują najczęściej obok wizerunków bogiń. Prawdopodobnie żyrafy miały dla dawnych mieszkańców oazy jakieś znaczenie kultowe. Były składane bóstwom w ofierze. Dotychczasowe badania wykazują, że zarówno treść, jak i styl najstarszych rysunków nie mają nigdzie odpowiedników. Ich twórcy reprezentują nową, nieznaną dotąd kulturę" - ocenia prof. Kobusiewicz.
Prof. Kobusiewicz uczestniczy też w międzynarodowym programie "Dakhla Oazis Project", w ramach którego prowadzi badania wyrobów krzemiennych z czasów, gdy w okresie V dynastii pojawił się w oazie egipski garnizon.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
drPajChiWo
Wysłany: Sob 19:06, 06 Paź 2007
Temat postu: Zagadkowe wizerunki słoni w egipskiej oazie Dakhla
Zagadkowe wizerunki słoni w egipskiej oazie Dakhla
Nowe okazy sztuki naskalnej z VII tysiąclecia p.n.e. odkryła ekipa poznańskich archeologów w oazie Dakhla w Egipcie. Od lutego do połowy marca kontynuowano tam prace inwentaryzacyjne. Zostały rozpoczęte przez zmarłego w 2004 roku prof. Lecha Krzyżaniaka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, wybitnego badacza naskalnej sztuki saharyjskiej - informuje kierujący obecnie badaniami prof. Michał Kobusiewicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
"Nasza ekipa natrafiła na kilka grup takich rytów skalnych. Wygładzone fragmenty ściany wąwozu tworzyły płaszczyzny pokryte licznymi rysunkami. Były to przeważnie schematyczne wizerunki kobiet i realistyczne przedstawienia żyraf chwytanych na lasso i prowadzonych na postronkach, co może świadczyć o kultowym znaczeniu tych zwierząt składanych bóstwom w ofierze" - mówi prof. Kobusiewicz.
"Zagadkowe są natomiast pojawiające się wizerunki słoni, które nigdy nie wchodziły w skład miejscowej fauny. Słonie nie występowały w tej półpustynnej części Afryki. Twórca rysunku musiał je widzieć kilka tysięcy kilometrów dalej na południe w strefie sawanny na terenie dzisiejszego Sudanu" - dodaje profesor.
Niezależnie od prac nad inwentaryzacją sztuki naskalnej prof. Kobusiewicz uczestniczy w międzynarodowej ekspedycji "Dakhla Oasis Project", która prowadzi badania początków osadnictwa ludzkiego w oazie. Polski uczony zajmuje się badaniem wyrobów krzemiennych z okresu Starego Państwa, których w oazie zebrano już kilkadziesiąt tysięcy.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin