drPajChiWo
Administrator
Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo
|
Wysłany: Pon 14:58, 16 Lis 2009 Temat postu: WYKLUCZENIE - konferencja |
|
|
Organizatorzy:
Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ (Kraków),
Pracownia Pytań Granicznych UAM (Poznań)
OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA EKSPERCKO-STUDENCKA
"WYKLUCZENIE"
17-18 grudnia 2009, Sala Wystawowa A, Audytorium Maximum, ul. Krupnicza 33, Kraków
Problematyka wykluczenia jest bardzo złożona, rozgrywająca się na wielu płaszczyznach (wewnątrzkulturowe/lokalne/międzykulturowe) i dotycząca różnych podmiotów i kontekstów społecznych. Podczas konferencji chcielibyśmy rozważyć jakich jednostek bądź grup społecznych dotyczy wykluczenie, w jakim kontekście kulturowym ono występuje, jakie są jego źródła (aksjologiczne, mitologiczne, społeczne). Chcielibyśmy również zastanowić się nad wartościowaniem tego zjawiska – może ono być bowiem piętnem ale również dowodem uznania, przypisywania podmiotowi wykluczonemu nadzwyczajnych cech czy nadprzyrodzonych właściwości. W końcu jaka jest funkcja wykluczeń? Jakie przynosi ono korzyści a jakie są jego negatywne następstwa (zarówno dla społeczności jak i samego wykluczonego)?
Proponujemy następujące rozróżnienia, systematyzujące temat:
1). BIEDA (kontekst gospodarczy)
Wykluczenie społeczne rozumiemy tu jako niezdolność jednostki, bądź grupy społecznej do uczestnictwa w gospodarczych aspektach życia społecznego. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na ile bieda kształtuje strukturę społeczną, zarówno w jej globalnym, jak i lokalnym wymiarze. Postaramy się opowiedzieć o zjawiskach takich jak globalny wyzysk, kwestia redystrybucji dóbr (m.in. polityka społeczna, regulacje prawne), rola podmiotów międzynarodowych (organizacje międzyrządowe i pozarządowe, koncerny, banki) w kształtowaniu globalnej struktury społecznej i generowaniu lokalnych problemów.
2). REPRESJE (kontekst polityczny)
Przedmiotem rozważań będzie tu wykluczenie z uczestnictwa w politycznych aspektach życia społecznego. Spróbujemy przyjrzeć się współczesnej polityce, pod kątem generowanych przez nią sytuacji wykluczenia. Preferowany byłby kontekst europejski. W dyskursie medialnym i większości badań traktujących o wykluczeniu społecznym pomija ten region, arbitralnie zakładając, że wykluczenie polityczne tu nie występuje. Pragniemy więc odpowiedzieć na pytania: Jak we współczesnej Europie funkcjonuje polityka wykluczająca? Jaka rolę ma tutaj polityka medialna? Jak brak informacji i kompetencji kulturowych napędza „spiralę wykluczenia”? Przyjrzymy się także tematom, które z jakichś powodów są wykluczone z dyskursu medialnego.
3). NAZNACZENIE (kontekst kulturowy, antropologiczny)
Perspektywa antropologiczna ujawnia jeszcze inne aspekty wykluczenia. Wyjęcie ze społeczności jako naznaczenie to odizolowanie, ale niekoniecznie wygnanie ze społeczności (np. szamani, naznaczeni jakąś wyjątkową cechą) czy też brak akceptacji w środowisku (np. rytuały przejścia). Proponujemy rozważyć także takie źródła wykluczenia jak świętość oraz różnego rodzaju tabu religijne i kulturowe.
Interesuje nas również rozważenie aspektu wykluczenia związanego z brakiem kontaktu z kulturą (zarówno tzw. „kulturą wyższą”, jak i kulturą popularną), utrata odniesienia do kompleksu symbolicznego, komunikacji ze zbiorowością (np. gettoizacja społeczności muzułmańskich we Francji, „niewidzialne społeczności” - we wszystkich trzech blokach tematycznych).
Proponowane rozwinięcie tematu jest wyłącznie sugestią, liczymy zatem na kolejne, a bloki tematyczne to wyłącznie ogólne dyspozycje. Namawiamy jednak do przyjęcia perspektywy możliwie aktualnej.
Termin nadsyłania abstraktów (ok. jednej strony znormalizowanego maszynopisu oraz wstępna bibliografia): 25 listopada 2009 na adres [link widoczny dla zalogowanych]
Zapraszamy!
Post został pochwalony 0 razy
|
|